Energoteam Kupa 2013:

Verseny célja:

  • A horgászat népszerűsítésén túl az, hogy a versenyhorgászok kizárásával egy országos szintű viadalon kiderüljön ki a 2013-as esztendő legjobb amatőr horgásza 5 kategóriában.
  • A versenyhorgászok, kizárására azért van szükség, mert a tapasztalatok alapján az ő részvételük mellett a hétköznapi horgász számára reménytelen lenne az első hely megszerzése.
  • A verseny jelentősen eltér a hagyományos horgászversenyektől miután itt nem egy időben, és nem egyszerre kell horgászni a résztvevőknek, hanem bármikor megtehetik azt versenytárs nélkül, alkalmazkodva természetesen a tavak házirendjéhez és nyitvatartási idejéhez.
  • Az országos jellege, a magas összdíjazás valamint folyamatossága 2013 kiemelt szabadidő tevékenységévé teszi a viadalt.

Versenykiírás:

  • A verseny neve: „Az év horgásza az Energoteam Kupáért” országos egyéni, családi, női, gyermek és ifjúsági amatőr horgászverseny.

Verseny résztvevői:

  • Az országos versenyen csak amatőr horgászok vehetnek részt.
  • A versenyben mindenki részt vehet korra és nemre való tekintet nélkül.
  • A versenyben nem vehet részt, aki a 2013. évben országos versenyhorgász igazolvánnyal rendelkezik.

Verseny kategóriák:

  • Egyéni kategória
  • Családi kategória
  • Női kategória
  • Gyermek kategória
  • Ifjúsági kategória

Verseny időtartama:

  • I. szakasz
    Selejtezők: 2013. április 1-től. július 31-ig. (18 hét)
  • II. szakasz
    Házidöntő: 2013. augusztus 1-2-3-4.
  • III. szakasz
    Döntők: 2013. augusztus 10-11-17-18-20.

Verseny szabályai:

I. Egyéni kategória:

Ebben a kategóriában bárki részt vehet, aki 2013. április 1.-ig betöltötte a 18. életévét! Minden horgász egy bottal és botonként egy horoggal felszerelt szerelékkel horgászhat, de a módszereket tetszés szerint váltogathatja. Az afrikai harcsa nem számít bele a fogási mennyiségbe!

Rakósbot használata a tilos!

Külső segítség igénybe vétele tilos!

II. Családi kategória:

Családi verseny esetében minimum két fő (pl.: feleség-férj, -élettársi kapcsolat, szülő-gyerek, nagyszülők-unokák). Ebben a kategóriában csak családok vehetnek részt, minimum két fővel, amelynek egyik tagja nő, és mindkét felnőtt versenyző 2013 április 1.-ig betöltötte a 18. életévét. A két felnőtt mellé csatlakozhatnak a család 18 év alatti gyerekei-unokái is, továbbá indulhat a versenyen egy 18 év fölötti felnőtt, egy vagy több 18 év alatti gyermekével. Családonként két bottal és botonként két horoggal lehet horgászni. A módszerek tetszés szerint változtathatók, a versenyzők egymásnak segíthetnek (pl.: bedobás, szákolás,..stb.). A mérlegelésnél az összfogás számít.

Az afrikai harcsa nem számít bele a fogási mennyiségbe!

Rakósbot használata a tilos!

Családtagokon kívül külső segítség igénybe vétele tilos!

III. Női kategória:

Ebben a kategóriában az a nő vehet részt, aki 2013. április 1.-ig betöltötte a 18. életévét! Minden horgász egy bottal és botonként egy horoggal felszerelt szerelékkel horgászhat, de a módszereket tetszés szerint váltogathatja.

Az afrikai harcsa nem számít bele a fogási mennyiségbe!

Rakósbot használata a tilos!

Külső segítség igénybe vétele tilos!

IV. Gyermek kategória:

Résztvevők: 5-12 éves korig. Csak szülői felügyelet mellet lehet nevezni a gyerekeknek. Egy bottal botonként egy horoggal lehet horgászni, a módszerek tetszés szerint váltogathatók.

Külső segítség (szülői) igénybe vétele engedélyezett.

Rakósbot használata a tilos!

Mérlegelésnél az afrikai harcsa nem számít bele a fogási mennyiségbe.

V. Ifjúsági kategória:

Résztvevők: 12-18 éves korosztály. Felnőtt felügyelet mellett lehet nevezni. Egy bottal botonként egy horoggal lehet horgászni, de a módszerek tetszés szerint váltogathatók.

Rakósbot használata a tilos!

Mérlegelésnél az afrikai harcsa nem számít bele a fogási mennyiségbe.

Külső segítség igénybe vétele tilos.

I. szakasz: selejtezők:

Minden versenyezni kívánó horgász az általa kiválasztott tavon, mely a versenyre kijelölt tavak egyike, regisztráltatja magát név, cím, horgász-igazolványszám stb. Befizeti a nevezési díjat. Ezt követően a halőr beírja az érkezés időpontját pl. 11 óra 15 perc majd a horgásznak innentől kezdve 5 óra áll rendelkezésére, a hely elfoglalására, etetésre és a horgászatra.

A horgász köteles az 5 órás időtartamot szigorúan betartani és legkésőbb 16 óra 15 perckor mérlegelésre jelentkezni a halőrnél. (Kategóriánként a szabályok betartása mellet horgászhat.)

Ezt követően a zsákmányt a halőrháznál mérlegelteti, a jegyzőkönyvbe a halőr beírja a lemért értéket, és aláírásával hitelesíti azt, majd a jegyzőkönyvet aláírattatja a horgásszal is. Egy példánya a jegyzőkönyvnek a horgászt illeti meg. Amennyiben a horgász a rendelkezésére álló 5 órát túllépi úgy eredménye nem számít a versenybe, azaz automatikusan ki kell zárni.

II. szakasz: házidöntők:

Minden tónál a selejtezőkön nevezett versenyzők fogási mennyiségének sorrendje felállítása után az első 15 versenyző házdöntőt vív. A szabályok értelmében a házdöntőkön a horgászok egyszerre és egy időben mérik össze a tudásukat. A horgászás időtartama 5 óra. Az összfogás szerinti első helyezett, azaz a házdöntő legeredményesebb versenyzője kerül a döntőbe és képviseli a tavat. Amennyiben a selejtezők során valaki több tavon és több kategóriában versenyez, és a házidöntők időpontja egybeesik akkor el kell döntenie hogy melyik tavon és kategóriába kíván indulni. Amennyiben egy tavon valaki visszalép a házdöntőben való szerepléstől, úgy a mögötte található versenyzőkkel kiegészítve ajánlott a házidöntöt megrendezni.

Döntőbe jutott versenyzők:

  • Egyéni kategóriába tavanként az első helyezett versenyző
  • Családi kategóriába tavanként az első helyezett versenyzők
  • Női kategóriába tavanként az első helyezett versenyzők
  • Gyerek kategóriába tavanként az első helyezett versenyző
  • Ifjúsági kategóriába tavanként az első helyezett versenyző

III. szakasz: döntő:

A döntő szabályai teljes egészében megegyeznek a házidöntők lebonyolításával és szabályaival.

A házidöntők és a döntő esetében, érvényes fogásnak számít, ha valaki a verseny lefújását jelző dudaszót követően 10 percen belül megszákolja a dudaszó elhangzásakor már a horgon lévő halát.

Ha az első helyen holtverseny alakulna ki, úgy a házidöntők esetében a selejtezőkön elért legnagyobb fogás dönt. Az országos döntőben, a lefújást követő mérlegelés után az első kifogott halig zajlik a verseny.

A verseny sikerét és népszerűségét jellemzi:

  • 2005-ben közel 500 horgász regisztráltatta magát. Ebben az évben 18 tavon lehetett a selejtezőkben horgászni.
  • 2006-ban ez a szám megtriplázódott, közel 1300 nevezés történt és a versenybe összesen 34 tó kapcsolódott be.
  • 2007-ben ez a szám ismét jelentősen növekedett, több mint 1800 nevezés történt és a versenybe összesen 48 tó kapcsolódott be.
  • 2008-ban ez a szám tovább növekedett: 2578 nevezés történt és a versenybe összesen 50 tó kapcsolódott be.
  • 2009-ben ez a szám tovább növekedett: 2795 nevezés történt és a versenybe összesen 54 tó kapcsolódott be.
  • 2010-ben ez a szám kicsit visszaesett: 1906 nevezés történt és a versenybe összesen 37 tó kapcsolódott be.
  • 2011-ben ez a szám tovább növekedett: 2076 nevezés történt és a versenybe összesen 31 tó kapcsolódott be.
  • 2012-ben ez a szám kicsit visszaesett: 2034 nevezés történt és a versenybe összesen 26 tó kapcsolódott be.